Trajan Rezerv Kalecik Karası 2010

Trajan_Rezerv_Kalecik_Karasi_2010

 

Üretici: Tomurcukbağ

Etiket: Trajan Rezerv

Üzüm: Kalecik Karası

Rekolte: 2010

Tadım: 2014

Kalecik Karası üzümünü yok olmaktan kurtaran ekipte yer alan Prof. Dr.Y.Sabit Ağaoğlu’na ait bağlardan elde edilip, tamamen ait olduğu yılın iklim özelliklerine göre doğal mayasıyla üretilen bir şarap Trajan. Doğal maya ile şarap üretmek öyle her babayiğidin harcı değil. Prof. Ağaoğlu, şarapların manuplasyon yapılmadan, teruar özelliklerini yansıtacak şekilde üretilmeye gayret edildiğini belirtiyor. Buradaki “rezerv” ifadesi de, alışık olduğumuz gibi şarabın fıçıda bekletildiğini değil, üzüm preslenmeden önce ortaya çıkan ilk şıradan üretildiğini vurguluyor. Şaraba adını veren 1. yy’da yaşamış Roma imparatoru Trajan, İran seferi sırasında Kalecik yakınlarında konaklamış. Belki de tahtına yanlamasına uzanıp Kalecik Karası üzümlerinden yemiştir, kimbilir?

Koyu yakut renkli, kiremit röfleler var. Kadehte parlak ve çok hafif tortulu görünümde. Ama bu tortulu görünüm şarapta bir sorun olduğundan değil, büyük olasılıkla üretim sürecinden kaynaklanıyor. Burunda önce olgun kiraz ve çilek aromaları alınıyor. Sonra hafif bitkisel ve tarçınımsı dokunuşlar geliyor. Damakta sıcak, tatlımsı, gövdeli. Asidite sivri değil, yuvarlak, dengeli, ipeksi tanenli, orta-uzun bitişli.

Tek başına içilebileceği gibi, fazla baharat-limon-sirke içermeyen tabaklarla, av etlerii ve ızgara etler ile tüketilebilir. Çok bekletmemekte fayda var.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *