Trajan Kalecik Karası 2010

Trajan-Kalecik-Karası-2010

Üretici: Tomurcukbağ

Etiket: Trajan

Üzüm: Kalecik Karası

Rekolte: 2010

Tadım: 2014

Kalecik Karası üzümünün doğduğu topraklarda, üzümü yok olmaktan kurtaran ekipte yer alan Prof. Dr.Y.Sabit Ağaoğlu’na ait bağlardan elde edilip, tamamen ait olduğu yılın iklim özelliklerine göre doğal mayasıyla üretilen bu şarabı tatmak heyecan verici. Prof. Ağaoğlu, şarapların manuplasyon yapılmadan, teruar özelliklerini yansıtacak şekilde üretilmeye gayret edildiğini belirtiyor. Şaraba adını veren 1. yy’da yaşamış Roma imparatoru Trajan, İran seferi sırasında Kalecik yakınlarında konaklamış. Belki de tahtına yanlamasına uzanıp Kalecik Karası üzümlerinden yemiştir, kimbilir?

Koyu vişne renkli bu şarap kadehte parlak ve berrak görünümde. Burunda önce kiraz aromaları alınıyor. Sonra hafif topraksı ve reçelimsi dokunuşlar geliyor. Damakta sıcak, tatlımsı, dolgun gövdeli, %15 alkol kendini belli ediyor. Asidite sivri değil, yuvarlak, dengeli. Tanen çok yumuşak, orta-uzun bitişli. Bir kör tadım yapsam, bu şarabın Kalecik Karası olduğunu tahmin edemezdim sanırım. Milli üzümümüz dördüncü yılında ilginç bir kimliğe bürünmüş. %15 alkol şaşırtıcı. Bir sonraki rekoltede alkolün %12.5 olması, bu şarabın her yıl yeni bir heyecanla takip edilebileceğini gösteriyor.

Ben böyle bir şarabı tek başına içmeyi tercih ediyorum ama fazla baharat-limon-sirke içermeyen tabaklarla, olgun peynir, deniz ürünleri ve ızgara etler ile tüketilebilir. Çok bekletmemekte fayda var, bence 2014 içinde tüketilmeli.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *