Şarap Konulu 10 Film

İnternette bu konuda yazılmış çeşitli yazılar var. Ben de şarapsever sinemaseverler için bir film listesi oluşturdum. Filmlerin fragman linklerini de altlarına iliştirdim. Sıralama filmlerin yapım yılına göre yapılmıştır.

THE SECRET OF SANTA VITTORIA (1969)

II. Dünya vittoriaSavaşı sırasında Alman işgali altındaki şarap üreticisi Santa Vittoria kasabasının, 1 milyon şişe şarabı işgal birliklerinden saklaması konu ediliyor. Filmde şarap üretimi, tadımı gibi konular pek işlenmese de, “iyi şarap” yine başrolde. Ayrıca Anthony Quinn, “Bombolini” karakteri ile döktürüyor. Filmin iki Oscar adaylığı var ve Golden Globe’da En İyi Film ödülünü kazanmış. Televizyonlarda arada bir hala gösteriliyor. Rastlarsanız izleyin.

Fragman

Filmin tamamı

 

 

 

 

 

A WALK IN THE CLOUDS (1995)

a walk in the clouds

II. Dünya Savaşı’ndan evine dönen bir askerin yolu şarap üreticisi bir aile ile kesişiyor. Anthony Quinn ve Keanu Reeves gibi oyunculara rağmen pek de ses getirememiş bir film. Yine de şarap üretilen bir ortamın havasını yaşamak için izlenebilir. Golden Globe’da En İyi Film Müziği ödülünü almış.

Fragman

 

 

 

 

 

 

MONDOVINO (2004)

mondovino

Şarabın yakın tarihini anlatan 2004 yapımı çok önemli bir belgesel. Robert Parker’ın şarap üzerindeki etkisinden tutun da, Fransız şaraplarının altın standart olması ve bununla ilgili verilen mücadelelerin öykülerini anlatıyor. Film bittiğinde günümüzde yaşanan şarap savaşları hakkında epeyce bilginiz oluyor. Cannes’da Altın Palmiye adaylığı var.

Fragman

 

 

 

 

 

 

SIDEWAYS (2004)

sideways

Herhalde burayı okuyanların en fazlasının izlediği film budur. Film, gişe başarısı olarak da oldukça iyi yere gelmiş, ülkemizde de hem sinemalarda hem de televizyonlarda gösterilmişti.

Depresif ve başarısız yazar Miles ile, yakışıklı sabun köpüğü aktör arkadaşı Jack’in, California’daki şarap yolculukları sırasında kendileri ve hayatla hesaplaşmaları anlatılıyor. Eğer hala izlemediyseniz bir kadeh Pinot Noir eşliğinde mutlaka izlemelisiniz. En İyi Senaryo Oscar’ı var.

Fragman

 

 

 

 

 

A GOOD YEAR (2006)

agoodyear

İzlemeyenin dayak yediği bir Ridley Scott filmi. Russel Crowe, yani Max Skinner, Londra’da parayla oynayan bir broker. Bu yetmezmiş gibi Max’a Fransa’daki amcasından bir şarap imalathanesi miras kalıyor. Bu işle ilgilenmeyi hiç düşünmeyen Max, mülkü satıp paraya çevirmek için Fransa’ya gidiyor. Devamını tahmin etseniz de izlemediyseniz izleyin. Güzel hayatlar, güzel insanlar, güzel coğrafyalar ile bezenmiş bir şarap güzellemesi.

Fragman

 

 

 

 

 

 

BOTTLE SHOCK (2008)

bottleshockBu film gerçek bir öyküyü anlatıyor.  1976 yılında Amerika kıtasında şarapçılık yeni gelişmekteyken, bir Fransız sommelier olan Steven Spurrier, Napa Vadisi’ne giderek, Paris’te yapılacak kör tadım yarışmasında Fransız şarapları ile yarışacak bir şarap arıyor.

Sadece sinema filmi olarak bakıldığında belki ortalama bir film ama bir şarap meraklısı için hem gerçek bir olayı aktarması açısından, hem de ana konu hep şarap olduğu için izlemesi son derece zevkli. Şarap meraklılarının ve bugün geçerli olan bazı tabuların kökenini merak edenlerin izlemesi gerekli.

Fragman

 

 

 

 

CORKED! (2009)

corked

Kaliforniya’daki şarap üreticilerini konu edinmiş zıpır bir komedi.

Fragman

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A HEAVENLY VINTAGE (2009)

aheavenlyvintage

19. yüzyıl Fransa’sında kusursuz bir rekolte elde etmeye çalışan bir Fransız köylüsünün öyküsü. Yeni Zelanda yapımı bu film, kendi ülkesinde ödüller almış.

Fragman

 

 

 

 

 

 

 

SOMM (2013)

somm

“Master Sommelier” yarışmasını kazanmak için mücadele eden 4 sommelier’in gerçek öyküsü. Şarap tutkusunu ve bunun oluşturduğu baskıyı izleyiciye gayet iyi aktaran bir belgesel. Bir kadeh soğuk Alman Riesling’i eşliğinde izlemeniz önerilir.

Fragman

 

 

 

 

 

 

 

RED OBSESSION (2013)

Red-obsession-movie-poster-269x400Efsane Bordeaux şarapları büyüyen Çin pazarında ne yapacak? Beklenen ilgiyi toplayamamış bir belgesel.

Fragman