1
Kadehi ağzına kadar doldurmayın

Her ne kadar bazı şarap kadehleri bir şişe şarabı tek seferde alabilirlerse de, şarap kadehini bira bardağı gibi doldurmamalısınız. Tam dolu kadeh ile şarabın kokusunu ve tadını gerektiği gibi almanız mümkün olmaz. Kadehe konması gereken uygun şarap miktarı 150 ml yani yaklaşık yarım su bardağı kadardır.

2
Kadehi çanak kısmından değil sapından tutun

Kadehlerin sapının olmasının bir amacı vardır. Kadehi çanak kısmından tutarsanız kadehteki şarap vücut ısınız ile kısa sürede ısınır. Oysa her şarabın tadı ve kokusu kendisi için belirlenen ideal sıcaklıkta doğru şekilde alınabilir.

 

3

Etiketini beğendiniz diye şarap almayın

Kitapları nasıl kapağını beğendiğimiz için almıyorsak, şarabı da güzel etiketli veya güzel şişeli diye almamalıyız. Böyle bir alışveriş genellikle hayal kırıklığı ile sonuçlanır.

 

4

Sürekli aynı şarapları içmekten vazgeçin

Sadece beyaz şarap mı içersiniz? Yoksa sadece şiraz üzümünü mü seversiniz? Bu tür saplantılardan kurtulun. Şarap içmekten hoşlanıyorsanız unutmayın yeryüzünde binlerce şarap bölgesi ve şaraplık üzüm ile 6 milyon çeşit şarap var. Mutlaka seveceğiniz başka şeyler de olacaktır.

5

Klasik şarap-yiyecek eşleşmesi kalıplarından kurtulun

Kırmızı et ile kırmızı şarap, beyaz et ile beyaz şarap tarzı kalıplaşmış söylemleri bir kenara bırakın. Bunlar kural değil, sadece yol gösterici kavramlardır. Her zaman hoşlandığınız bir yiyecek ile hoşlandığınız bir şarabı birlikte deneyin

6

Çok hızlı içmeyin

Şarap çabucak kafa bulmak için değil zevk almak ve öğrenmek için içilen bir içkidir. Yavaşça, tadını ve kokusunu alarak, üzümünü, yılını, yöresini öğrenerek için. Nasıl olsa kafayı bulacaksınız.

 

7

İlk tadımı çok uzatmayın

Bir yemekte garson size ilk tadım için şarap verdiğinde sizden beklenen sadece şarabın bozuk olup olmadığını, servis edilip edilmeyeceğini söylemenizdir. Şarapta bir sorun yoksa servis yapılmasını söyleyip, şarapla ilgili detaylı yorum yapmak istiyorsanız herkes şarabını aldıktan sonra yapmalısınız.