Kayra Buzbağ Rezerv 2008

Kayra-Buzbag-Rezerv-2008

 

Üretici: Kayra

Etiket: Buzbağ Rezerv

Üzüm: Öküzgözü, Boğazkere

Rekolte: 2008

Tadım: 2014

Aralarından su sızmayan  Elazığlı Öküzgözü ile Diyarbakırlı  Boğazkere üzümlerini en iyi şekilde bir araya getirmiş Kayra. Fransız meşe fıçılarda  24 ay geçirmiş ve bence çok kıvamında bir fıçı etkisi var. Eskinin meşhur Tekel Buzbağ’ını da rahmetle anıyoruz bu arada. O dönemin fiyatına göre en iyi şaraplarındandı.

İçmeden önce en az bir saat havalandırmanız bu şarabın tadına varmanız için uygun olur. Kadehte oldukça koyu bordo renkli, berrak ve parlak bir şarap. Burunda önce çok güçlü karadut ve böğürtlen aromaları alınıyor. Bu zengin meyvemsiliği vanilya ve ökaliptüs benzeri bitkisel dokunuşlar zenginleştiriyor. Damakta orta gövdeli, burunla uyumlu aromatik yapılı, alkol ve tanen belirgin, asidite yeterli. Boğazkereden gelen tanenler ağzınızın her yerinde kendini hissettiriyor. Bitişi de bu tanenlerle birlikte orta-uzun olarak hissediliyor.

6 yaşındaki bu şarap bence tam içilecek dönemde. Biraz daha beklerse sanki boşalmaya başlayacak gibi. Güçlü aromatik ve tanik yapısı, dengeli zerafetiyle çok baharatlı ve ekşili olmayan ana yemeklerinize eşlik edebilir.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *