Günlük Yiyeceklerle Şarap Eşleşmesi

Her gün atıştırdığımız fastfood tarzı yiyecekler ile şarap tüketme alışkanlığımız pek yoktur. Oysa bu tarz yiyeceklerin yanında da gayet iyi gidecek şaraplar mevcuttur. Tek sorun, hamburger veya pizza söylediğiniz mekanda şarap var mı diye sorabilmekte. En iyi ihtimalle size cevap bile vermeyeceklerdir, bir ihtimal hamburger veya pizzanızı da başka yerde yemek zorunda kalabilirsiniz.

O zaman ne yapıyoruz, alıp telefonu veya interneti, siparişi evimize istiyoruz, şarabımızı da kendimiz alıp açıyoruz. Buyrun eşleşmelere:

Çizburger (Cheeseburger) 

2

Bir peynir ve et kombinasyonu olan çizburger için öncelikle çok güçlü olmayan bir cabernet sauvignon önerilebilir. Monosepaj olabileceği gibi bir kupajını da tercih edebilirsiniz. Bizim Öküzgözü-Boğazkere kupajları da fena olmaz.

Peynirli Makarna

3

Bekar yemeklerinin kralının yanına serin bir Chardonnay açarsanız makarnanız size daha da bir güzel gelecektir. Kullandığınız peynir aromalı bir peynir, mesela parmesan veya Kars kaşarı olursa tadından yenmez..

Kızarmış Tavuk (Fried Chicken)

1

Diğerlerine göre nispeten ağır bir seçenek olan kızarmış tavuğun yanında tatlımsı ve canlı bir Riesling açarsanız, kızarmış tavuktaki yağlı ağırlığın ağzınızdan yıkanıp gittiğini hissedeceksiniz. Ama bu durum karşısında dalıp normalden daha fazla tavuk yememeye dikkat.

 

Pizza

5

Fast food soframızı en sık ziyaret eden yiyeceklerden olan pizzanın da pek çok çeşidi var malum. Ama biz genel anlamda ilk akla gelen, çok standart dışı olmayan pizzalardan söz ediyoruz. Bu çeşit bir pizzanın yanında en iyi, baharat ve yeşil aromalı bir Sauvignon Blanc gider. Tabi ki farklı içeriği olan pizzalar ile farklı şaraplar denemek sizin elinizde.

 

Sosis Izgara

4

Eğer yanında mangala atılmış bir-iki sebze de varsa, ızgara sosis kimsenin hayır diyemeyeceği bir lezzettir. Böyle bir tabağın yanında bir Chablis açarsanız, keskin, mineralli ve asidik yapısı ile sosisleri çok güzel midenize ittirecektir.

Afiyet olsun.