Châteauneuf du Pape Şarapları

Okunuşu: Şatonöf-dü-pap

Fransa’nın güney doğusunda yer alan Châteauneuf du Pape bölgesi, toplam 32 kilometrekare bağ alanından yılda yaklaşık 11 milyon litre şarap üretmektedir.  Bu üretim, tüm Rhône vadisinde üretilen şaraptan fazladır. Şarapları tüm dünyada tanınan Châteauneuf du Pape bölgesinin öyküsü ilginçtir. Bir şarapsever olan papa V. Clement, papalık merkezini 1308 yılında Avignon’a taşımıştır. Kendisi de iyi bir şarap içicisi olan papa sayesinde bölgede o dönemde şarap üretimine büyük önem verilmiş ve üretilen şaraplar “Vin du Pape yani “Papanın şarabı” olarak tanınmaya başlamıştır. V. Clement’den sonra gelen papa XXII. John, bölgede ünlü şatoyu yaptırdıktan sonra da Châteauneuf du Pape yani “papanın yeni şatosu” ismi kullanılmaya başlamış, söz konusu şato da bölge şaraplarının sembolü olmuştur. Papa VI. Clement ise 1348 yılında şehri papalık adına satın almıştır.

CNP

Ağırlıklı olarak Grenache üzümlerinin kullanıldığı şaraplarda, toplam 13 farklı üzüm kullanılmaktadır. Bunlar Cinsault, Counoise, Mourvèdre, Muscardin, Syrah, Terret noir ve Vaccarèse üzümleridir. Beyazlar ise Grenache blanc, Bourboulenc, Clairette, Picardan, Roussanne, ve Picpoul üzümlerinden yapılır. Sulama yapmanın yasak olduğu bağların %72’si Grenache, %10.5’i Syrah, %7’si Mourvèdre, geri kalanı da diğer üzümlere aittir.

Kırmızı şaraplarda olgunlaşmış Grenache noir, şaraba tatlı ve reçelimsi bir katkı yapar. Syrah renk ve baharatlılığı, Mourvèdre ise zerafet ve dokuyu oluşturur. Châteauneuf du Pape kırmızı şarapları, teroir’ı yansıtan topraksı tatları, tütün, av eti ve deri tonları ile dikkat çeker. Gençken sıkı ve tanenli olan şaraplar olgunlaştıkça baharatsı bukelerle zenginleşir. Mourvèdre ağırlıklı şaraplar yüksek tanenleri nedeniyle daha uzun süre bekletilmeye uygundur.

Beyaz şaraplar üretimin %5’ini oluşturur ve genç tüketilmesi önerilir. Bölgede rose şarap üretilmemektedir.