Cabernet Sauvignon

cabernet_sauvignon

Okunuşu: kaberne sovinyon

Herhalde dünya üzerinde en çok bilinen şaraplık üzümdür. Bu kadar bilinir olma sebebi, şarap denince ilk akla gelen Fransız Bordeaux (bordo) şaraplarının birincil üzümü olmasıdır. Kalın kabuklu, küçük taneli ve dayanıklı bir üzümdür. Pek çok iklim ve coğrafyada yetiştirilir. Genetik olarak Sauvignon Blanc ve Cabernet Franc üzümlerinden köken aldığı kanıtlanmıştır. Gövdeli, yüksek tanenli, belirgin asiditeli ve yıllanmaya uygun şaraplar verir. Yetiştiği iklime göre değişmekle birlikte şaraba frenk üzümü, olgun kiraz, erik, yeşil biber, zeytin, mentol, nane, tütün aromaları verir. Fıçıdan gelen vanilya ve baharat gibi aromalarla uyum sağladığı için genellikle fıçıda bekletilen şaraplarda kullanılır.

Öncelikle Fransız Bordeaux şaraplarında kullanılmakla birlikte, günümüzde diğer Fransız şaraplarında, İtalyan ve İspanyol şaraplarında, Kaliforniya ve Güney Amerika şaraplarında, Avustralya şaraplarında, Türk şaraplarında genellikle daha yumuşak üzümlerle birlikte kullanılmaktadır.

Cabernet Sauvignon üzümünün şaraba verdiği özellikler, üzümün yetiştiği bölgenin özellikleri kadar hasat zamanına göre de değişir. Tam olgunlaşmamış üzümlerde bolca bulunan pyrazine maddesinden dolayı yeşil biber ve diğer bitkisel aromalar hakimdir. Üzüm olgunlaştıkça pyrazine azalır, olgun kiraz, frenk üzümü ve reçelimsi aromalar belirginleşmeye başlar.

Bordeaux şarapları ile bazı İspanyol ve İtalyan şarapları 10-20 yıl arası şişede bekletilebilmekteyken, diğer Cabernet Sauvignon kupajları 5-10 yıl arasında tüketilmelidir. Son yıllarda Kaliforniya’da 20-30 yıl bekletilebilecek Cabernet Sauvignon kupajları üretilmektedir.

Cabernet Sauvignon şarapları güçlü şaraplar olduğundan, hafif yiyecekler ve tatlılarla içildiği zaman yiyecekleri ezebilir. Et yemekleri ve yağlı yiyecekler, Cabernet Sauvignon şaraplarının güçlü tanenlerine iyi eşlik ederler. Çünkü yağ ve proteinler, tanenlerin damaktaki etkisini azaltır. Makarna-pilav gibi yiyecekler ise tanenlerin damakta tamamen hissedilmesine neden olurlar. Bu nedenle daha olgun, tanenleri yumuşamış şaraplarla tercih edilmelidirler. Yüksek alkollü şaraplar, baharatların etkisini artırdığından fazla baharatlı yiyeceklerle pek uyum sağlamaz.