Beaujolais Şarapları

Okunuşu: bojole

İsmini Lyon’un kuzeyindeki Beaujolais bölgesinden alan bir Fransız şarap grubu (Appellation d’Origine Contrôlée). 

Beaujolais şarapları ince kabuklu, düşük tanenli, erken olgunlaşan Gamay üzümünden yapılır. Diğer Fransız şarapları gibi bu şaraplar da üzümün adıyla değil üretildiği bölgenin yani teruar’ın (terroir) adıyla anılır. Beaujolais şarapları, üretim aşamalarında karbonik maserasyon uygulanmalarıyla bilinirler.  1980’den sonra, özellikle kolay içimli, meyvemsi karakterli Beaujolais Nouveau (yeni bojole) ile bölgenin ve şaraplarının ünü arttı. Ama bu yeni bojole şarapları için pek çok eleştiri de beraberinde geldi.

Beaujolais-karikatur

Beaujolais şaraplarının üretimi standart üretimden biraz farklıdır. Hasattan sonra üzümler ezilmeden beton veya çelik tanklara alınırlar.  Alttaki üzümlerin bir kısmı üsttekilerin ağırlığı ile çatlar, bu şekilde üzümler kendi doğal mayaları ile mayalanmaya bırakılırlar. Oluşan karbondioksit, kabukları çatlamamış üzümlerin de içine sızar ve üzümler bu şekilde fermente olurlar. Böylece kabuklar işin içine çok katılmadığından, taneni düşük, meyve suyu gibi şaraplar üretilir. Beaujolais Nouveau şaraplarında yani yeni bojolelerde bu süre 4 gündür. Normal bojolelerde daha uzun süre tutulur. Sürenin ve fermentasyonun uzaması, şarapların daha tanenli ve gövdeli olmasını sağlar. Bu fermentasyon süreci tamamlanınca üreticiler şarapta oluşan fazla malik asiti azaltmak için malolaktik fermentasyona geçerler. Böylece keskin malik asitin bir bölümü laktik asite döner ve asidite yumuşar.

Üzümünün özelliği ve üretim şeklinden dolayı Beaujolais şaraplarının karakteri daha çok beyaz şarap gibidir. Bu nedenle normal kırmızılara göre biraz daha serin içilmesi (12-13°C) önerilir. Aperatif olarak içilebilidiği gibi, salatalar, hafif deniz ürünleri, keklere eşlik edebilirler.