Barbare Elegance 2009

Barbare-Elegance-2009_4

Üretici: Barbare Şarapçılık

Etiket: Elegance

Üzüm: Syrah, Grenache, Mourvèdre, Cabernet Sauvignon, Merlot

Rekolte: 2009

Tadım: 2015

İsmini, bağlarının bulunduğu Tekirdağ’ın Barbaros kasabasından alan Barbare Şarapçılık, oldukça önemli bir iddia ile yola çıkmış. Bu iddia, Chateauneuf-du-Pape şaraplarının standardını yakalamak. Bu iddialarını gerçekleştirmek için de oldukça masraf yaptıkları gözden kaçmıyor. Dünya’da şarap konusunda liderlik yapabilecek iklime ve coğrafyaya sahip olduğu halde hala üreticiyi abuk sabuk şeylerle uğraştıran ülkemizde böyle bir yatırım yapmak takdire değer.

Gelelim şaraba. 18 ay meşe fıçıda bekletilmiş. Kadehte, yaşına rağmen gayet diri ve canlı görünüyor. Berrak ve parlak vişne renkli. Hala mor röfleler görülebiliyor. Burunda yoğun bir meşe aroması var. Arkadan vişne ve baharat aromaları geliyor. Chateauneuf-du-Pape şaraplarından beklediğimiz topraksı terroir notlarından eser yok. Damak burunla uyumlu, oldukça zengin katmanlı, dengeli, güçlü tanenli, uzun bitişli. Ancak damakta da fıçı etkisi çok baskın, üzümden gelmesi gereken aromaları boğmuş, meşe odunu çiğnemiş gibi oluyorsunuz. Baharatlı tabaklara, her türlü kırmızı etli ana yemeğe eşlik edebilir. Şişede 3-4 yıl daha bekleme potansiyeline sahip.

Chateauneuf-du-Pape tarzı şarap üretmek iddiasıyla yola çıkan Barbare sanırım yaptığı yatırımın karşılığını almak için biraz acele ediyor. Chateaunuef-du-Pape şaraplarının geçmişini düşünecek olursak, o kalitede bir şarabın 5-10 yılda ortaya çıkmayacağını görüyoruz. Ürettikleri şarap; bir Chateaunuef-du-Pape şarabından ziyade, avuç dolusu para ödeyip, bolca meşe tadı alınca iyi şarap içtik zannedenlere hitap eden turistik bir yenidünya şarabına benziyor. Yani etikete “Elegance” yazınca elegant olunmuyor.

Barbare-Elegance-2009_1